Çift Kompenant

Çift kompenant boya içeriğinde bulunan kuvvetli MMA reçine sayesinde 2-3 yıllık süreçte dayanıklı kalabilen , genellikle el ile uygulanan ve adından da anlaşılacağı üzere 2 bileşenden oluşan bir materyaldir.   Çift kompenant el uygulama işleri gündelik hayatımızda sıklıkla yaya geçitlerinde , yönlendirme oklarında , ofset taramalarda , hız kesicilerde ve profil atlama ile şeritlerin bölünmesi işlemlerinde gözlemlenebilir.

Çift kompenant boyanın çok farklı usüllerde uygulanabildiğini ifade edebiliriz. En belirgin kategorilendirme ise Serme ve Serpme yöntemi şeklinde 2 biçimde olmaktadır.

Serme yönteminde boya el aparatları ile uygulanır ve düz bir yüzeyi olur. Serpme yöntemi ise makine ile uygulanır ve gözenekli bir görüntüsü olur.

Çift kompenant el uygulama işleri gündelik hayatımızda sıklıkla yaya geçitlerinde , yönlendirme oklarında , ofset taramalarda , hız kesicilerde ve profil atlama ile şeritlerin bölünmesi işlemlerinde gözlemlenebilir.

Çift kompenant boya ile yaptığımız hız kesici uygulamalarını ise minimum 3 mm kalınlık ile 5 mm kalınlık arasında tatbik etmekteyiz. Hız kesici uygulaması araçların hızını fiziksel olarak engelleyen bir unsur değildir ancak “ Hassasiyet Arttırıcı “ olması hedeflenir. Araç sürücüsü hız kesici uygulamasının üzerinden geçtiğinde kulağına gelen rahatsız edici titreşimler sürücünün hızını azaltması noktasında bir algı oluşumuna sebebiyet verir.

Yönlendirme okları ise yol güzergahında sürücünün dalgınlığı sebebiyle şerit ihlali yapmasına engel olmak amacıyla gidiş ve dönüş istikametlerini vurgulayan el uygulama işleridir.

Çift kompenant uygulamaları sürücünün seyir halinde iken trafik kurallarına ve yaya trafiğine daha fazla dikkat etmesi için gereken hassasiyeti arttırma amacıyla yapıyor olduğumuz çok faydalı uygulamalardır.

Çift kompenant yol işaretleme malzemesinin teknik özelliklerini “ Malzeme Teknik Özellikleri “ bölümümüzde inceleyebilirsiniz.